Kanatlı Hayvan Muaynesi, Teşhisi ve Tedavisi

Evde beslenen diğer hayvanlara kıyasla kanatlı hayvanların çok daha hassas olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle herhangi şüpheli bir durumda kuşların veterinere götürülmesi ihmal edilmemeli, her zamanki keyfi ve neşesi olmayan kuşlar uzman veterinere gösterilmelidir.

Kuş Muayenesi

Kuşların sağlıklı olmasında periyodik muayeneler önemli olup veterinere götürmek için illaki rahatsızlanmasını beklememek gerekir. 6 ayda bir muayeneden geçirilen kuşlarda olası bir rahatsızlık hemen fark edilir ve can sıkıcı bir durum yaşanmadan tedbir alınır. Tecrübeli bir kuş veterineri olarak kuşların gaga, tırnak ve kanat bakımlarını yapıyor, kuş bakımı, hastalıkları ve tedavilerinde yılların verdiği tecrübe ile en kaliteli hizmeti sunuyoruz.

Kuşlar veterinere ne zaman götürülmeli?

Herhangi bir sıkıntı baş göstermeden yılda iki kez düzenli muayeneye götürmek önemlidir. Fakat bunun dışında bazı belirtiler vardır ki kuşlar bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden kuş veterinerine götürülmelidir.

  •  Dışkının her zamanki görünüm ve miktarından farklı olması,
  •  İştahsızlık veya iştahın giderek azalması
  •  Fiziksel duruş ve davranışlarda değişik,
  •  Tüylerini kabartma,
  •  Anormal sesler çıkarma ve solunum değişikliği,
  •  Vücudun herhangi bir yerinde aniden ortaya çıkan şişlikler,
  •  Kanama veya yaralanmalar,
  •  Kusma belirtileri
  •  Ağız veya kulaklarda akıntı olması

durumunda en kısa sürede kuş veterinerine gidilmelidir.

Kuşların Tedavi ve Bakımları

Kuşların tedavi ve bakımlarında gaga, tırnak ve kanat bölgeleri ayrı-ayrı ele alınmakta, her birine tedavi ve bakım olarak farklı işlemler uygulanmaktadır.

Gaga bakımı nasıl yapılır?

Kuşların gagaları tıpkı tırnak gibi yaşam boyu uzamaya devam eder. Doğal ortamda kuşlar gagalarını doğada törpülerken ev ortamında bu mümkün değildir. Uzayan kuş gagası ağrıya neden olur ve kuşun sağlıklı beslenmesini engeller. Bu nedenle düzenli olarak kuş gagası düzeltilmeli, gaga bakımı yapılarak kuşun rahat beslenmesi sağlanmalıdır. Kuş gagası düzeltme ve bakımı profesyonellik gerektirir. İşinin ehli bir kuş veterineri kuşun gaga bakımını en etkili şekilde yapacak ve sorun çıkmadan kuşu eve gönderecektir.

Tırnak kesimi ve bakımı

Aynı gaga gibi sürekli uzayan tırnaklar kuşların rahat etmesi için düzenli olarak kesilmeli, kesim işi de mutlaka işinin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Tırnak kesimi özel ekipmanlarla yapılması gereken bir iş olup kuş veterinerleri bunu en pratik ve en etkili şekilde yapar. Evde kuşların tırnaklarını kesmeye kalkmak canını yapabilir veya derin kesiklerde kanamaya neden olabilir. Bu nedenle uzman bir kuş veterinerine gidilmesi en doğru karar olacaktır.

Kanat bakım ve ayarı

Evde beslenen kuşlarda düzenli olarak kanat ayarının ve bakımının yapılması gerekir. Bazı kanatlar kısaltılabilir ve kuşun evde rahat uçması sağlanabilir. Sadece evde uçabilen ve tehlikeli yerlere uçmasını engelleyen bir kanat ayarı ile kuşların güvenliği en etkili şekilde sağlanmış olur. Estetik ve profesyonel bir kanat ayarı ve bakımı için mutlaka uzman kuş hekimine başvurulmalıdır.

 

En çok beslenen evcil hayvan kuştur

Ülkemizde en çok beslenen evcil hayvanlar arasında kuşlar ilk sırada yer alıyor. Özellikle muhabbet kuşları sesleri ve görüntüleri ile büyük küçük herkesin vazgeçilmezidir. İdeal koşullarda 10-12 yaşına kadar yaşayan muhabbet kuşları ortalama 5-10 yıl yaşayabilir. Düzenli kontrolleri, bakım ve tedavileri ile yaşam süresi uzayan kuşlara sahip olmak ve her durumda ulaşabileceğiniz uzman bir kuş veterineri ile muhatap olmak istiyorsanız bizi arayabilirsiniz.